A Honshu sziget Csendes-óceáni partján fekszik, Tokiótól nyugatra. A Fudzsi hegy körül öt tó helyezkedik el: Kawagucsiko-tó, Yamanakako-tó, Szaiko-tó, Motosuko-tó és Sodzsiko-tó. A hegy a Fudzsi-Hakone-Izu Nemzeti Park része.
A Fudzsi név eredete tiszázatlan, de a történelem során több kínai írásjelhez kötötték a nép etimológiának megfelelően. Az egyik ilyen magyarázat szerint a Fudzsi az 不二 összetételből ered(nem + kettő), ami páratlant jelent. A másik magyarázat szerint az eredete 不尽 (nem + vég), vagyis végnélküli. A legnépszerűbb népi etimológia szerint a hegy neve harcosokban bővelkedőt jelent, amelyet a 富士 (bőséges vagy gazdag + harcos) kínai írásjelek jelölnek.
Úgy gondolják, hogy először egy névtelen szerzetes mászta meg 663-ban. Mivel ősidők óta szent hegynek számít, a Fudzsi-hegy környéke tiltott terület volt a nők számára egészen a Meidzsi-korszakig. A Fudzsi-hegy gyakori téma a japán művészetben. A leghíresebb Hokuszai festő mesterműve, a Fudzsi-hegy 36 képe. A japán irodalomban is korszaktól függetlenül gyakran említik, sok versnek is ez a témája. A Fudzsi-hegynek harci hagyományai is vanank: a régi szamurájok a hegy lábánál szoktak edzeni, közel a jelenlegi Gotemba városhoz.
Aokigahara a hegy lábánál fekvő erdő, amelyhez sok legenda kapcsolódik. Az egyik szerint, a hegy sziklái nagymennyiségű vasat tartalmaznak, ezért az iránytűk nem működnek. Ez a legenda teljesen hamis. A japán önvédelmi erők és az amerikai hadsereg rendszeresen tartanak katonai gyakorlatokat az erdőben, és közben ellenőrizték, hogy az iránytűk rendesen működnek. A vasérc által gerjesztett mágneses mező túl gyenge, semhogy zavarná az iránytű, vagy az elektronikus berendezések működését. Az erdőben talált barlangok sziklából és jégből vannak, még akkor is, ha a felszínen nyár van. A legenda szerint az erdőt szörnyek, szellemek és manók lakják. Az Aokigahara Jukai (a fák tengere), az öngyilkosságok zónája. Több mint hetvennyolc holttestet találtak, annak ellenére, hogy a hatóságok az öngyilkosságot tiltó táblákat helyeztek ki.
Érdekességek ● Az Atari és Infiniti logoja a Fudzsi-hegy stilizált képe. ● Az Új-Zélandon fekvő Mount Egmont bizonyos szögből nézve annyira hasonlít a Fudzsihoz, hogy egyes filmekben is ezt használják, például Az utolsó szamuráj-ban
Élő Webkamerák: http://www.fujigoko.tv/english/ |