A go knai eredet, krlbell ngyezer ves tbls jtk. Az eurpai elnevezs a japn 碁 (go) karakterbl ered, de inkbb 囲碁 (igo) nven nevezik ott, s a go elnevezst fenntartjk a gomoku nev jtkra, amely nlunk amba nven ismert. A knaiak 圍棋 (wei-qi, ejtsd: veicsi) nven nevezik, ami bekerts tbls jtkot jelent. Koreban 바둑 (baduk) nven ismert.
Kitalljrl, keletkezsnek krlmnyeirl pontos adataink nincsenek, de az igen valszn, hogy nem a szrakozs s a jtk volt az eredeti clja. A knai mitolgiban tbb keletkezsi trtnete ismert.
A knai legenda szerint Yao, a knai csszr (i. e. 2337–2258) a fia, Danzhu tanttatsra hasznlta, hogy fegyelmet, koncentrcit, egyenslyrzket tanuljon. Egy hasonl legenda szl ugyanakkor Shun (i. e. 2255–2205) csszrrl s firl, Shang Junrl is.
Egy japn legenda szerint viszont kt testvr az rklt fld elosztsra hasznlta, teht fldmrshez is lehetett kze. A ksbbiekben a haditudomnyok mveli is elszeretettel tanulmnyoztk, valsznleg stratgiai tartalma miatt.
A trtnettudomny annyit mondhat, hogy eredetileg az kori knai jsls eszkze lehetett: a go-tblval modellezhettk a vilgot, amelyen a fekete s fehr kvek a pozitv s negatv erket kpviseltk.
A legrgebbi fennmaradt utals Konfuciusztl szrmazik, az i. e. 6. szzadbl, Knbl, gy bizonytottan a legrgebbi, ma is jtszott tbls jtk. Idvel nhny szablyrszlet mdosult, s a tbla nagyobb lett, 1313, majd 1515, 1717 s vgl 1919 (a pratlan szm jellemz).
Az si Knban a knai sakk a tmegek, a wei-qi pedig a nemesek s a tudsok jtka volt, amelyet a knai tusrajzolssal, a kalligrfival egytt tantottak. Az els gval foglalkoz knyv az i. sz. 1. szzadbl val, az els lejegyzett jtszma pedig i. sz. 250-bl.
A 7. szzadban Japnba kerlt wei-qi a 8. szzadban vlt divatoss a csszri udvarban s a 13. szzadban vlt szles krben ismertt. Japnban alakult ki nhny vszzad alatt a jtk ma hasznlatos szablyrendszere. A 17. szzad elejn a legersebb japn jtkos, Honinbo Sansa lett az jonnan megalakult Go-akadmia, a Honinbo-iskola feje, az els a korban megalakul s verseng iskolk kzt. Ez a go fejldst jelentsen fellendtette, s kialaktottk a jtkosok rtkelsnek rendszert, amelyet ms harcmvszetekbl vettek t. A kormny az iskola tmogatst 1868-ban szntette meg, a Tokugava shoguntus vgnek, s a Meidzsi-restaurci kezdetnek vben. A Honinbo iskola tiszteletre az egyik rangos versenyt ma is Honinbo-versenynek nevezik.
A go npszersge igen gyorsan ntt. Ma mr tbben jtsszk a vilgon, mint a sakkot. Egyedl Japnban mintegy 10 millian zik sportknt, de ms zsiai orszgokban (fleg Knban, a Koreai-flszigeten, Tajvanon), az amerikai fldrszen, st Eurpa orszgaiban is nagyon sok aktv jtkosa van. rdekes mdon, ennek ellenre Japnban pldul tbben sakkoznak, mint gznak. Igaz, hogy ez a japn sakk, s nem a nyugati sakk. A go Japnban is amolyan elit sportg, mvszet, mg a japn sakk a tmegek jtka.
A nemek egyenltlensge a gban trtnelmi eredet. Napjainkban ugyanakkor ez kezd kiegyenltdni az ers ni jtkosok megjelensvel. 2000 krl japnban a manga s anime kultra npszerstsvel a go-letben fiatal jtkosok tmegei jelentek meg. Ez a jelensg a manga s az anime nyugati elretrsvel nyugaton is megismtldhet.
Magyarorszgon kb. hrom vtizede vlt ismertt szk krben. Az utbbi vekben hirtelen megntt irnta az rdeklds, s a jtkboltokban is kaphat mr a go jtk. Jelenleg mr tbb aktv magyar go-jtkos van, akik a nemzetkzi go-letben is elismerst szereztek.
A jtkot egy 1919-es tbln jtsszk, azonban nem a mezkre, hanem a vonalak keresztezdseire teszik a kveket. Hagyomnyosan stt kezd, s a neki jobb fels sarokban szoks kezdeni. (Ennek a hagyomnynak az oka, hogy a mester, az ersebb, a fehr, s a neki kzeli sarokba helyezi a tanul a kezd lpst tiszteletbl. Ez azonban tnyleg csak hagyomny, nem rsze a hivatalos szablyoknak.) Ezutn fehr s fekete felvltva lp. A lps egy k leraksbl ll egy tetszleges res pozciba (kivtelt kpeznek bizonyos n. „halott” helyek).
wikipedia |